To zależy 🙂
W jednym z ostatnich wpisów (TUTAJ) opisywałam Wam podstawowe warunki, jakie musi spełniać testament własnoręczny (inaczej- holograficzny), żeby można go było uznać za ważny.
Jako jeden z tych warunków wskazałam datę, podając jednocześnie, że w pewnych okolicznościach dopuszczalna jest taka sytuacja, gdy brak daty nie spowoduje nieważności testamentu.
Kiedy brak daty nie powoduje nieważności testamentu?
Jakie to okoliczności?
Art. 949 § 2 Kodeksu cywilnego stanowi, iż brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do:
– zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu;
– treści testamentu;
– wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Co to oznacza?
Oznacza to, że zasadniczo w testamencie data musi być wpisana, ale przy zaistnieniu – łącznie – powyższych przesłanek (albo inaczej- przy braku wątpliwości co do którejkolwiek z powyższych okoliczności), testament z powodu braku daty nie będzie mógł zostać uznany za nieważny.
Krótko mówiąc- jeżeli zaistnieje choćby jedna z okoliczności wyżej wymienionych, testament będzie nieważny.
Przykłady nieważności testamentu z powodu braku daty
Jeżeli dany spadkodawca został ubezwłasnowolniony na kilka lat przed śmiercią (o skutkach ubezwłasnowolnienia przeczytaj: TUTAJ i TUTAJ), natomiast wobec braku daty w testamencie nie wiadomo, czy sporządził on testament przed ubezwłasnowolnieniem czy już po, albo jeżeli spadkodawca sporządził kilka testamentów bez dat, w jednym oświadczył, że odwołuje postanowienia wcześniejszego, ale brak dat wywołuje wątpliwość co do tego, który testament został odwołany, albo jeżeli spadkodawca napisał w testamencie, że powołuje do części spadku swoją żonę, ale żonaty był trzykrotnie i z uwagi na brak daty, nie wiadomo, o którą żonę chodzi…
Takich przykładów można by podać miliony 😉
Zasada do zapamiętania jest jedna- jeżeli brak daty wywołuje (co najmniej) wątpliwość co do okoliczności wymienionych w przytaczanym przeze mnie wyżej przepisie, to taki testament jest nieważny.
Jakie z tego płynie wniosek?
Żeby nie prowokować takich sytuacji i nie pomijać daty w testamencie!
tu trochę bardziej szczegółówo: http://www.eporady24.pl/brak_daty_w_testamencie_wlasnorecznym,artykuly,5,22,1381.html zwlaszcza że jednak testament nie dotyczy zwykle nas jako autorów tylko mamy do czyneinia z testamentem po naszych bliskich zmarłych. a zwłaszcza starsi ischorowani mogą w nim narobić „kwiatków”, warto więc poznać temat.