Czy można testamentem własnoręcznym zmienić testament notarialny?

Ojj, to pytanie słyszę bardzo często 🙂

Odpowiedź brzmi – nie ma w tej mierze ograniczeń, chyba że w grę wchodzi tzw. zapis windykacyjny (będzie jeszcze o nim mowa, ale już tutaj nadmienię, że zapis windykacyjny musi być sporządzony w testamencie notarialnym).

Testament własnoręczny a notarialny

Zatem – jeżeli sporządziliśmy testament u notariusza, zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy teraz własnoręcznie sporządzili kolejny!

I odwrotnie – jeżeli chcemy dokonać zmiany testamentu własnoręcznego, możemy to zrobić znów w formie testamentu własnoręcznego, ale również możemy w tym celu pójść do notariusza.

W związku z powyższym- zdarzyć się może np. taka sytuacja, że ktoś sporządzi: testament notarialny, testament własnoręczny, później znów notarialny, znów własnoręczny itd.

Do którego notariusza?

Co więcej – zmieniając testament, który był sporządzany u notariusza, jeżeli chcielibyśmy dokonać tej zmiany w formie aktu notarialnego, nie musimy korzystać z usług tego samego notariusza, lecz możemy wybrać innego-  któregokolwiek. Nie obowiązuje tutaj bowiem żadna rejonizacja.

Przydatne? Będę Ciebie powiadamiać na bieżąco o nowościach. Zapisz się poniżej do newslettera.

Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku
Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku?
AKS w TV TVP3Gdańsk
Coś do obejrzenia, czyli materiały w TV z moim udziałem
Czy możesz zmienić testament?
Czy możesz zmienić testament?
Adwokat przydaje się w życiu alimenty dział spadku forma testamentu koszty niegodność dziedziczenia odrzucenie spadku odwołanie testamentu rozdzielność majątkowa rozwód i separacja sporządzenie testamentu szkolenia ważność testamentu wydziedziczenie Wzór testamentu zachowek zmiana testamentu zrzeczenie się spadku
Rozwód i separacja a dziedziczenie ustawowe
Rozwód i separacja a dziedziczenie ustawowe
Opłata sądowa- dział spadku
Opłata sądowa- dział spadku
Testament negatywny a zachowek
Testament negatywny a zachowek