Czy osoba całkowicie ubezwłasnowolniona może sporządzić testament…?

Możliwość sporządzenia ważnego testamentu jest uzależniona od posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych. Innymi słowy- bez pełnej zdolności do czynności prawnych nie może być mowy o sporządzeniu ważnego testamentu.

Zasadniczo pełną zdolność do czynności prawnych człowiek uzyskuje w momencie osiągnięcia pełnoletności (czyli co do zasady z dniem ukończenia 18 roku życia).

Osoba całkowicie ubezwłasnowolniona

Są jednak takie sytuacje, gdy człowiek nigdy nie uzyska pełnej zdolności do czynności prawnych. Taką sytuacją jest całkowite ubezwłasnowolnienie danej osoby przed osiągnięciem pełnoletności.

Może się także zdarzyć, że dana osoba nabyła wprawdzie pełną zdolność do czynności prawnych, ale ją utraciła – właśnie wskutek całkowitego ubezwłasnowolnienia.

W obu sytuacjach wyłączona jest możliwość sporządzenia przez taka osobę ważnego testamentu.

Sporządzenie testamentu przez osobę całkowicie ubezwłasnowolnioną

Całkowite ubezwłasnowolnienie czyni zatem zbytecznym dalsze dyskusje (oceny) odnoszące się do treści testamentu czy jego formy. Jeżeli bowiem zapadło prawomocne postanowienie sądu, w którym sąd orzekł całkowite ubezwłasnowolnienie danej osoby, to osoba ta –jako nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych- nie może sporządzić ważnego testamentu.

Uchylenie całkowitego ubezwłasnowolnienia

Na koniec nadmienię tylko, że ubezwłasnowolnienie całkowite może zostać w pewnych sytuacjach uchylone i dana osoba znów będzie się cieszyła pełną zdolnością do czynności prawnych (choć przyznać muszę, że uchylenie całkowitego ubezwłasnowolnienia jest nader rzadką sytuacją), więc przesłanka, o której mowa, wyłączająca możliwość sporządzenia ważnego testamentu, odpadnie. Nie oznacza to jednak automatycznie, że każdy testament sporządzony przez osobę, wobec której uchylono całkowite ubezwłasnowolnienie, będzie ważny. Jest bowiem wiele innych okoliczności wpływających na ważność testamentu. Będziemy jeszcze o nich mówić na TYM BLOGU. Bądźcie ze mną! 🙂

A już w następnym wpisie odpowiadam na pytanie- czy osoba częściowo ubezwłasnowolniona może sporządzić ważny testament…?

Przydatne? Będę Ciebie powiadamiać na bieżąco o nowościach. Zapisz się poniżej do newslettera.

Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku
Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku?
AKS w TV TVP3Gdańsk
Coś do obejrzenia, czyli materiały w TV z moim udziałem
Czy możesz zmienić testament?
Czy możesz zmienić testament?
Adwokat przydaje się w życiu alimenty dział spadku forma testamentu koszty niegodność dziedziczenia odrzucenie spadku odwołanie testamentu rozdzielność majątkowa rozwód i separacja sporządzenie testamentu szkolenia ważność testamentu wydziedziczenie Wzór testamentu zachowek zmiana testamentu zrzeczenie się spadku
Darowizna, testament. Jak przygotować się do spotkania z adwokatem?
Darowizna, testament. Jak przygotować się do spotkania z adwokatem?
Testament własnoręczny- materiał nagrany dla „Dziennika Bałtyckiego”
Testament własnoręczny- materiał nagrany dla „Dziennika Bałtyckiego”
Poradnik spadkowy- dla spadkodawcy i dla spadkobiercy
Poradnik spadkowy- dla spadkodawcy i dla spadkobiercy