17 lutego 2021 Autor testament Wyłączony

Ile kosztuje gaz diesla?

Wykorzystywanie gazu w jednostkach diesla okazuje się w naszym kraju popularne przynajmniej od dziesięciu lat. Mimo to sporo ludzi nadal pyta, na ile sensowna mogłaby być w przypadku ich pojazdu instalacja gazowa, a także gdzie niedrogo ją zamontować.

LPG do diesla – czy to się opłaca?

Sporo rodzimych użytkowników dróg przyznaje, iż zakup auta z silnikiem diesla podsunęły im pozytywne oceny znajomych, chwalących sobie uzyskane dzięki temu nadwyżki pieniężne. Na nieszczęście, w ślad za podwyżką cen ropy, wykorzystywanie diesli okazuje się obecnie o wiele mniej sensowne niż dawniej. Właśnie dlatego właściciele pojazdów skłaniają się ku innej obiecującej możliwości, którą jest w ich oczach silnik wysokoprężny zasilany LPG.

Czy gaz w dieslu rzeczywiście jest rozwiązaniem rozsądnym? Doświadczeni mechanicy uważają, iż w odniesieniu do niewielkich pojazdów rodzinnych – absolutnie nie. Obecne w nich silniki czterocylindrowe nie są w stanie właściwie zużytkować całego potencjału LPG. Przebudowa silnika będzie zatem bezcelowa. 

Diesel na gaz sprawdzi się świetnie w autach charakteryzujących się potężnymi jednostkami napędowymi oraz znacznym przebiegiem, jak również pokaźnym spalaniem. Wydatek staje się opłacalny niezwykle prędko w odniesieniu do dłuższych tras i znacznego obciążenia. Nietrudno odgadnąć, iż najmocniej usatysfakcjonowani z paliwa gazowego bywają więc użytkownicy samochodów ciężarowych oraz pojazdów komunikacji miejskiej.

Diesel na gaz – ile może kosztować?

Przebudowa jednostki wysokoprężnej na gaz nie wydaje się działaniem przesadnie trudnym, ponieważ wykonuje je sporo profesjonalnych mechaników w całej Polsce. Ciągle jest dosyć kosztowne. Widełki cenowe są uzależnione od typu samej instalacji, modelu samochodu oraz jednostki diesla. Montaż LPG do samochodu osobowego wyniesie nas ok. 5 tys. złotych. Jeśli mowa o ciężarówkach, koszty szybują często niemal dwukrotnie.