Obowiązki rodzinne a pozbawienie prawa do zachowku

Obiecywałam w TYM wpisie, że opowiem Wam więcej o obowiązkach rodzinnych, których uporczywe niedopełnianie wobec spadkodawcy może stać się przyczyną wydziedziczenia. Więcej o wydziedziczeniu można poczytać w poprzednich moich wpisach- m.in.: TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Pozbawienie prawa do zachowku

Wiecie już, że owo uporczywie niedopełnianie wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych, stanowi (prawdopodobnie) najczęstszą przyczynę pozbawiania zachowku przez spadkodawcę.

Warto zatem pochylić się nad tą tematyką.

Myślę, że wielu z Was interesować mogą przykłady takich obowiązków. Wiele z nich wynika wprost z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

No to po kolei.

Przykłady obowiązków rodzinnych

Gdy chodzi o małżonka, to tutaj istnieje m.in. obowiązek wierności, obowiązek wzajemnej pomocy, obowiązek współdziałania dla dobra założonej przez małżonków rodziny, obowiązek alimentacyjny.

Rodzice natomiast obowiązani są w szczególności wspierać dzieci i je szanować, a także wypełniać obowiązek alimentacyjny.

Dzieci obowiązane są natomiast wspierać i szanować rodziców, na dzieciach ciążyć może także obowiązek alimentacyjny wobec rodziców.

Gdy chodzi o dalszych zstępnych (wnuki, prawnuki itd.), to może się tutaj pojawić m.in. obowiązek alimentacyjny.

Tak jak wyżej wspomniałam, są to tylko przykłady obowiązków rodzinnych. Jest ich – rzecz jasna – o wiele więcej. Ponadto- obowiązek alimentowania dorosłego członka rodziny przez innego członka rodziny jest w praktyce raczej wyjątkiem niż zasadą (chyba że chodzi o małżonków, gdyż tutaj istnieje obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, lub o dziecko, które nie może się jeszcze samo utrzymać- ale też nie zawsze…). Zasadniczo bowiem uprawniona do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ta osoba, która znajduje się w niedostatku.

Często to mówię, ale powtórzę raz jeszcze – każda sytuacja jest inna i każda wymaga odrębnego pochylenia się nad nią. Przypuszczam jednak, że powyższe przykłady wielu z Was mogły dać do myślenia…

Przydatne? Będę Ciebie powiadamiać na bieżąco o nowościach. Zapisz się poniżej do newslettera.

Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku
Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku?
AKS w TV TVP3Gdańsk
Coś do obejrzenia, czyli materiały w TV z moim udziałem
Czy możesz zmienić testament?
Czy możesz zmienić testament?
Adwokat przydaje się w życiu alimenty dział spadku forma testamentu koszty niegodność dziedziczenia odrzucenie spadku odwołanie testamentu rozdzielność majątkowa rozwód i separacja sporządzenie testamentu szkolenia ważność testamentu wydziedziczenie Wzór testamentu zachowek zmiana testamentu zrzeczenie się spadku
Darowizna, testament. Jak przygotować się do spotkania z adwokatem?
Darowizna, testament. Jak przygotować się do spotkania z adwokatem?
Testament własnoręczny- materiał nagrany dla „Dziennika Bałtyckiego”
Testament własnoręczny- materiał nagrany dla „Dziennika Bałtyckiego”
Poradnik spadkowy- dla spadkodawcy i dla spadkobiercy
Poradnik spadkowy- dla spadkodawcy i dla spadkobiercy