Podstawienie testamentowe- co to…?

To dość często przeze mnie spotykane w testamentach postanowienie, w którym spadkodawca powołuje spadkobiercę NA WYPADEK GDYBY inny spadkobierca testamentowy bądź ustawowy nie chciał lub nie mógł być spadkobiercą.

Jak to wygląda w praktyce?

Otóż postanowienie testamentu zawierające owo podstawienie mogłoby brzmieć tak:

Powołuję do całości spadku moją siostrę Mariolę Kapałę, a na wypadek gdyby ona nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą, powołuję do całości spadku mojego brata Karola Kapałę.

albo

Powołuję do ¼ spadku moją matkę Pelagię Sokalską, a do ¾ spadku mojego syna Szymona Sokalskiego. Gdyby zaś Pelagia Sokalska nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą, powołuję do tej części spadku, do której została powołana (czyli ¼), mojego brata Jędrzeja Sokalskiego.

Jak widzicie, podstawienie może się odnosić zarówno do całości, jak i do części spadku. Może też dotyczyć tylko niektórych spadkobierców.

Śpieszę też podać Wam przykłady sytuacji, gdy ktoś nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Otóż- nie chce ten na przykład, kto spadek odrzuci, nie może np. ten, kto zmarł przed spadkodawcą albo ten, kto jest wydziedziczony (więcej dowiecie się m.in. TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ), a także ten, kto został uznany orzeczeniem sądu za niegodnego dziedziczenia (kto jest ciekawy, co to znaczy, niech przeczyta TEN wpis).

Według mnie możliwość ustanawiania takich swoistych substytutów spadkobierców ustawowych bądź testamentowych jest wielce pożyteczna- zwiększa „elastyczność” testamentów, stwarzając możliwość pełniejszego urzeczywistnienia ostatniej woli spadkodawcy. Zachęcałabym do skorzystania z tej możliwości w szczególności tego spadkodawcę, który chciałby, ażeby jego spadek był skoncentrowany w rękach jednej osoby.

Przydatne? Będę Ciebie powiadamiać na bieżąco o nowościach. Zapisz się poniżej do newslettera.

Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku
Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku?
AKS w TV TVP3Gdańsk
Coś do obejrzenia, czyli materiały w TV z moim udziałem
Czy możesz zmienić testament?
Czy możesz zmienić testament?
Adwokat przydaje się w życiu alimenty dział spadku forma testamentu koszty niegodność dziedziczenia odrzucenie spadku odwołanie testamentu rozdzielność majątkowa rozwód i separacja sporządzenie testamentu szkolenia ważność testamentu wydziedziczenie Wzór testamentu zachowek zmiana testamentu zrzeczenie się spadku
Darowizna, testament. Jak przygotować się do spotkania z adwokatem?
Darowizna, testament. Jak przygotować się do spotkania z adwokatem?
Testament własnoręczny- materiał nagrany dla „Dziennika Bałtyckiego”
Testament własnoręczny- materiał nagrany dla „Dziennika Bałtyckiego”
Poradnik spadkowy- dla spadkodawcy i dla spadkobiercy
Poradnik spadkowy- dla spadkodawcy i dla spadkobiercy