Procenty w testamencie…?

Spadkodawca może w treści testamentu zawrzeć postanowienie, że dany spadkobierca będzie po nim dziedziczył jakąś część spadku.

Sytuacja taka może mieć miejsce nie tylko wtedy, gdy w testamencie powoływanych jest do spadku kilka osób, ale spadkodawca może chcieć rozrządzić poprzez testament tylko konkretną częścią spadku.

Tym drugim przypadku, pozostała- czyli nieobjęta decyzją spadkodawcy zawartą w testamencie- część spadku będzie dziedziczona według zasad ustawowych, tj. zasad uregulowanych w Kodeksie cywilnym.

Jak wskazać w testamencie tę część, by było to zrobione prawidłowo…?

Nie ma tutaj jakichś ograniczeń, jednakże nie radzę „kombinować”, gdyż „przypadkiem” Wasz ostatnia wola może zostać zinterpretowana niezgodnie z Waszą rzeczywistą intencją… Według mnie najbezpieczniejsze jest powołanie spadkodawcy w części poprzez wskazanie ułamka, czy też poprzez określenie procentowego odniesienia do całości spadku.

A teraz- przykłady.

Powołuję do ¾ spadku moją córkę Darię Kapałę.

Powołuję do spadku mojego syna Szymona Sokalskiego w 50%, w 25% moją córkę Barbarę Sokalską oraz w 25% mojego syna Piotra Sokalskiego.

Przydatne? Będę Ciebie powiadamiać na bieżąco o nowościach. Zapisz się poniżej do newslettera.

Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku
Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku?
AKS w TV TVP3Gdańsk
Coś do obejrzenia, czyli materiały w TV z moim udziałem
Czy możesz zmienić testament?
Czy możesz zmienić testament?
Adwokat przydaje się w życiu alimenty dział spadku forma testamentu koszty niegodność dziedziczenia odrzucenie spadku odwołanie testamentu rozdzielność majątkowa rozwód i separacja sporządzenie testamentu szkolenia ważność testamentu wydziedziczenie Wzór testamentu zachowek zmiana testamentu zrzeczenie się spadku
Odrzucenie spadku- termin
Odrzucenie spadku- termin
Długi spadkowe i inne- pomoc adwokata
Długi spadkowe i inne- pomoc adwokata
Rozwód i separacja a dziedziczenie ustawowe
Rozwód i separacja a dziedziczenie ustawowe