Czy przy sporządzaniu testamentu musi być obecny świadek?

Czy przy sporządzaniu testamentu musi być obecny świadek? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki testament sporządzamy.

Sporządzanie testamentu własnoręcznego i notarialnego w obecności świadka

Przy tych najbardziej popularnych formach testamentu, czyli własnoręcznym i notarialnym, obecność żadnych świadków nie jest potrzebna.

Ale– są takie rodzaje testamentów, gdzie oświadczenie woli spadkodawcy MUSI zostać złożone w obecności świadków, bowiem w przeciwnym razie nie będzie można mówić o tym, że mamy do czynienia z testamentem.

Kiedy świadek jest potrzebny?

Istnieje kilka rodzajów testamentów, przy których sporządzaniu muszą być świadkowie. Wśród nich wskazać możemy tzw. testament ustny, który sporządzić można m.in. w sytuacji zaistnienia obawy rychłej śmierci spadkodawcy. Przy jego „wygłaszaniu” przez spadkodawcę (tj. ustnym oświadczaniu jego ostatniej woli) muszą być obecne – jednocześnie – co najmniej aż 3 osoby. Co więcej – muszą to być osoby, które spełniają ustawowo wskazane warunki, a treść takiego testamentu musi być następczo z udziałem świadków stwierdzona w sposób prawem przewidziany… Wydaje się to skomplikowane…? Bez obaw 🙂  Wkrótce Wam o tym więcej napiszę i – mam nadzieję – rozwieję wątpliwości.

Na koniec dodam, tytułem zasygnalizowania, że obok testamentu ustnego, obecność świadków jest wymagana także przy sporządzaniu testamentu alograficznego (administracyjnego) i przy testamencie podróżnym.

O wszystkich tych testamentach będzie oczywiście mowa. Ale nie wszystko na raz! 🙂  

Wypatrujcie kolejnych wpisów!

Przydatne? Będę Ciebie powiadamiać na bieżąco o nowościach. Zapisz się poniżej do newslettera.

Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku
Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku?
AKS w TV TVP3Gdańsk
Coś do obejrzenia, czyli materiały w TV z moim udziałem
Czy możesz zmienić testament?
Czy możesz zmienić testament?
Adwokat przydaje się w życiu alimenty dział spadku forma testamentu koszty niegodność dziedziczenia odrzucenie spadku odwołanie testamentu rozdzielność majątkowa rozwód i separacja sporządzenie testamentu szkolenia ważność testamentu wydziedziczenie Wzór testamentu zachowek zmiana testamentu zrzeczenie się spadku
Darowizna, testament. Jak przygotować się do spotkania z adwokatem?
Darowizna, testament. Jak przygotować się do spotkania z adwokatem?
Testament własnoręczny- materiał nagrany dla „Dziennika Bałtyckiego”
Testament własnoręczny- materiał nagrany dla „Dziennika Bałtyckiego”
Poradnik spadkowy- dla spadkodawcy i dla spadkobiercy
Poradnik spadkowy- dla spadkodawcy i dla spadkobiercy