Czy separacja ma wpływ na dziedziczenie ustawowe?

Zależy o jakiej separacji mówimy.

Rodzaje separacji

Z mojego doświadczenie wynika, że pojęcie „separacja” często jest używane w znaczeniu kolokwialnym (potocznym). Wówczas osoby posługujące się tym pojęciem używają go na określenie stanu faktycznego polegającego na tym, że małżonkowie ze sobą nie mieszkają lub że wprawdzie zamieszkują ze sobą, ale np. w oddzielnych pokojach, generalnie rzecz ujmując, że nie prowadzą wspólnego małżeńskiego pożycia.

O separacji faktycznej w kontekście prawa spadkowego będzie jeszcze mowa w przyszłości (zainteresowanych tematem już teraz zapraszam do lektury).

Separacja a dziedziczenie

W tym wpisie zajmę się natomiast jedynie separacją w znaczeniu prawnym. Chodzi mi mianowicie o orzeczenie separacji- wyrok lub postanowienie. Gdy stosowne orzeczenie uprawomocni się, zajdzie pewien ważny z punktu widzenia prawa spadkowego skutek- otóż małżonkowie (bo po orzeczeniu separacji małżeństwo nadal trwa, dlatego wciąż mówimy o małżonkach!) nie będą po sobie dziedziczyli ustawowo.

Innymi słowy- w okresie gdy separacja jest orzeczona a jeden z małżonków umrze, drugi nie będzie wchodził do kręgu spadkobierców ustawowych.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie sporządzeniu testamentu i przeznaczeniu np. udziału spadkowego albo uczynieniu zapisu (w tym – windykacyjnego) na rzecz małżonka pozostającego w separacji…

Zniesienie separacji

Jeżeli jednak separacja zostanie prawomocnie zniesiona (i tu znów musi być prawnie- czyli poprzez sąd- musi zapaść postanowienie, nie wystarczy, że „się zejdą”, że się pogodzą) i po tym zniesieniu jeden z małżonków umrze, to ta okoliczność, że wcześniej małżonkowie byli w separacji nie ma znaczenia dla dziedziczenia ustawowego- każdy z małżonków będzie wchodził do kręgu osób dziedziczących po drugim z ustawy.

Przydatne? Będę Ciebie powiadamiać na bieżąco o nowościach. Zapisz się poniżej do newslettera.

Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
Czy testament może zawierać wydziedziczenie kilku osób?
rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku
Czy rozwiedziony małżonek ma prawo do zachowku?
AKS w TV TVP3Gdańsk
Coś do obejrzenia, czyli materiały w TV z moim udziałem
Czy możesz zmienić testament?
Czy możesz zmienić testament?
Adwokat przydaje się w życiu alimenty dział spadku forma testamentu koszty niegodność dziedziczenia odrzucenie spadku odwołanie testamentu rozdzielność majątkowa rozwód i separacja sporządzenie testamentu szkolenia ważność testamentu wydziedziczenie Wzór testamentu zachowek zmiana testamentu zrzeczenie się spadku
Darowizna, testament. Jak przygotować się do spotkania z adwokatem?
Darowizna, testament. Jak przygotować się do spotkania z adwokatem?
Testament własnoręczny- materiał nagrany dla „Dziennika Bałtyckiego”
Testament własnoręczny- materiał nagrany dla „Dziennika Bałtyckiego”
Poradnik spadkowy- dla spadkodawcy i dla spadkobiercy
Poradnik spadkowy- dla spadkodawcy i dla spadkobiercy